Dejte mi svátek

23. prosince 2014 v 17:37 | homo sapiens tupiens |  Próza
Vánoce. Svátky klidu, míru a pohody. Nebo ne?


Dalo by se očekávat, že bude člověk v tuto roční dobu nasáklý vánoční atmosférou jako houba. Nejspíš by si měl pobrukovat koledy, uzobávat cukroví a tvářit se spokojeně. Jenže co když mu v tom něco brání?

Když vyjdete do ulic, vidíte kromě davu lidí ještě spoustu blikajících světel a všemožných dekorací, často velmi kýčovitých. To všechno by se dalo pochopit, kdyby zpoza nich nevyskakovay postavičky Santa Clause. Jdete kolem výlohy a vidíte Santu, chcete se podívat na pěknou pohádku, ale všude je jen Slinta, zapnete rádio a slyšíte česky zpívanou píseň, která ho oslavuje. Řekněte, vám to nepřipadá přitažené za vlasy? Ti červení pupkáči se nám tu nějak přemnožili a ubohého Ježíška (ne)pěkně utiskují. Nedivím se, že bylo v pražských ulicích v minulém roce pár exemplářů odchyceno, nastrkáno do klece v zoologické zahradě a následně deportováno do Ameriky. Tam ať si čistí komíny dle libosti (stejně nechápu, jak by se tam ten prostorově výrazný stařec mohl nasoukat, natož pak se vydrápat nahoru...).

Vůbec nejsem odpůrcem vánočních svátků, naopak. Představuji si je ale trochu jinak. Bez stresu v přeplněných obchodech, bez Ježíškových konkurentů, kýčovitých ozdob, šíleného předvánočního úklidu a ano, klidně bez dárků. Zkrátka příjemný čas strávený s rodinou a blízkými, občas proložený nějakou pohádkou. Podobné prožití Vánoc přeji i vám a do nadcházejícího roku jen to nejlepší.

Na závěr si dovoluji připojit ještě své PF.

 


Komentáře

1 M. M. | Web | 26. prosince 2014 v 12:23 | Reagovat

Dnešný svet je veľmi uponáhlaný a niet sa čomu diviť, že aj Vianoce. Hlavne v obchodoch...čo sa týka Santov, nemyslím si, že sú to Ježišovi konkurenti, pretože kto z nás Ježiša videl ako naozaj vyzerá? Človek si ho môže predstaviť všelijako, nikto v skutočnosti nevie naozaj ako vyzeral. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama